
Szlaki rowerowe i konne Uście Gorlickie
W Gminie Uście Gorlickie przez Wysową-Zdrój i okolice przebiega wiele szlaków krajobrazowych, turystycznych i przyrodniczych.
Dla osób ceniących sobie kontakt z przyrodą i podziwianie krajobrazów polecamy szlaki rowerowe i konne.
SZLAKI TURYSTYCZNE ROWEROWE
„Wielokulturowy szlak rowerowy” (kolor szlaku – czerwony)
Swoją nazwą nawiązuje do tradycji i kultury ludności zamieszkującej niegdyś te tereny łemków, górali, chasydów, pogórzan.
Szlak prowadzi przez Miasta i Gminy: Uście Gorlickie, Ropę, Grybów (miasto i gmina), Łużną, Bobową.
Szlak prowadzi od Przełęczy Wysowskiej przez Blechnarkę (turystyczne przejście graniczne ze Słowacją), a następnie trasą: Wysowa-Zdrój – Hańczowa – Stawisze – Śnietnica – Brunary – Florynka – Wawrzka – Podchełmie – Grybów – Siołkowa – Stróże – Polna – Szalowa – Wilczyska – Jeżów – Bobowa – Sędziszowa.
Długość szlaku: 65,5 km
Szlak łatwy – najtrudniejszy odcinek miedzy Brunarami i Grybowem oraz pod samą Przełęczą Wysowską.
„Transgraniczny szlak rowerowy” (kolor szlaku – niebieski)
Korzystając z tego szlaku można przejechać rowerem wzdłuż różnych pasm górskich. Jego główną zaletą jest to, że na dużych odcinkach prowadzi przez pozbawione ludzi i zabudowań tereny, umożliwia bezpośredni kontakt z przyrodą nieskażoną cywilizacją, a także bezpośrednie obserwacje natury.
Szlak prowadzi przez Miasta i Gminy: Sękową, Uście Gorlickie, Krynicę–Zdrój, Muszynę.
Trasa przebiegu szlaku: Długie – Krzywa – Gładyszów – Smrekowiec – Kwiatoń – Uście Gorlickie – Czarna – Śnietnica – Banica – Izby – Mochnaczka Niżna – Tylicz – Powroźnik, następnie trasą Rowerowej Pętli Muszyńskiej do Muszyny, gdzie łączy się z Karpackim Szlakiem Rowerowym.
Długość szlaku: 71,5 km.
Szlak przebiega drogami w zdecydowanej części asfaltowymi, na krótkich odcinkach drogami utwardzonymi i żwirowymi.
Szlak łatwy, najtrudniejszy odcinek to Izby – Mochnaczka Niżna.
Źródło, więcej szlaków i szczegółów pod adresem: Szlaki rowerower Uście Gorlickie
SZLAKI TURYSTYKI KONNEJ
Izby – Bieliczna – Przełęcz Pułaskiego (długość 4 km)
Z miejscowości Izby drogą w kierunku wschodnim w dolinie potoku Biała, wśród łęgowych lasów. Na km 2,3 cerkiew we wsi Bieliczna. Od cerkwi szlak podchodzi łagodnie wśród łąk i pastwisk na stok Białej Góry w kierunku wschodnim ku Przełęczy Pułaskiego między masywami góry Lackowa i góry Ostrych Wierch.
Wysowa-Zdrój – Dolina Łopacińskiego – Hańczowa (długość 5,2 km)
Z Wysowej-Zdroju asfaltową drogą do Doliny Łopacińskiegeo, w głębi doliny szlak biegnie drogą leśną na północ ku przełęczy między masywem Koziego Żebra a Górą Gródek od zachodu. Na rozwidleniu dróg pod przełęczą, szlak skręca w lewo i drogą leśną trawersującą wschodnie stoki Góry Gródek – Markowiec schodzi łagodnie w kierunku północno-zachodnim
Źródło i więcej szczegółów pod adresem: Szlaki turystyczne konne Uście Gorlickie